Mijający sezon upłynął pod znakiem minimalizmu i powrotu do stylu vintage. Intensywne barwy betonowych kostek brukowych zastąpione zostały przez różne odcienie szarości i brązu w klasycznych, geometrycznych formach. Coraz większym uznaniem cieszył się również architektoniczny beton.
Podobnie jak w modzie, tak i na rynku materiałów na nawierzchnie tendencje zmieniły się wraz z nadejściem nowego sezonu. W mijającym roku dużą popularnością cieszyły się wszelkie odcienie szarości. Inwestorów przekonał fakt, iż barwa ta doskonale współgra z minimalistycznym rysunkiem budynków, odcieniami elewacji czy pokryć dachowych, podkreślając ponadczasowy charakter domu i posesji. A w przestrzeni ogrodowej dyskretnie wydobywa i podkreśla charakter aranżacji będąc jednocześnie wyrafinowanym tłem dla zieleni.Impresje malowane szarością
W roli tej idealnie sprawdzały się trawertynowe płyty z kolekcji Libet Impressio w popielato -grafitowym odcieniu grigio oraz kostki Via Castello w wersji Elegante, tegoroczna nowość w ofercie Libetu dostępna w barwach bianco carrara, granito i solaro. System składający się aż 13 prostokątów w różnych rozmiarach, odpowiednio zestawiony ze sobą umożliwia tworzenie spójnych, a przy tym ciekawe wizualnie kompozycji. To jeden z najbardziej wszechstronnych systemów kostek w ofercie firmy Libet, a jej klasyczne kształty docenili architekci realizujący nowoczesne projekty urbanistyczdne.
Delikatny, geometryczny rysunek Via Castello wprowadza spokój i harmonię, pięknie prezentuje się na tarasach i sąsiadujących z nim ścieżkach i podjazdach podmiejskich rezydencji. Uznanie wśród inwestorów zyskał również m.in. system kostek Via Trio o popielatej barwie (technologia barwienia Color Flex) oraz mająca premierę w bieżącym roku linia Aspero, którą tworzą kostki Imola, Via Castello oraz Via Trio. Głównym wyznacznikiem popularności produktów jest stojąca na wysokim poziomie estetyka, w której pierwsze skrzypce grają naturalne, pełne harmonii barwy.
- Istotna dla technologów Libetu jest funkcjonalność. Różne formaty i barwy kostek umożliwiają tworzenie nawierzchni o zaskakującym rysunku, a proces śrutowania i szczotkowania sprawiał, iż kostki wyróżniają się szorstką, lekko porowatą powierzchnią, co nadaje nawierzchniom waloru antypoślizgowego. Dodatkowo, bezfazowe krawędzie umożliwiają tworzenie niezwykle równej płaszczyzny, a system fabrycznej impregnacji ALS skutecznie zabezpiecza produkt od wewnątrz, zmniejszając jego nasiąkliwość – wyjaśnia arch. Dominik Wilczyński, projektant firmy Libet.
Duże jest piękne
Chętnie wybierano także duże formaty. Łączenie pokaźnych rozmiarów płyt to doskonały sposób, by stworzyć przestrzeń, która już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie czystej i zadbanej. Tu ukłon należy oddać płycie Maxima – propozycji skierowanej do koneserów. Grafitowa barwa betonowych płyt o lekko porowatej jest idealnym dopełnieniem modernistycznej architektury, a jej format - płyta Maxima należy do największych w kolekcji Libet - umożliwia łatwe i szybkie zabudowanie każdego fragmentu otoczenia. Dodatkowo, regularna forma elementów pozwalała na wykorzystanie specjalnych wsporników, które umożliwiają każdemu inwestorowi zbudowanie w jeden dzień tarasu w technologii tzw. tarasu wentylowanego.
- Popularnością cieszyły się również szlachetne kostki brukowe, do złudzenia imitujące naturalny kamień. Stary bruk, znany już w dawnych czasach pojawił się jednak w nowej, zachwycającej odsłonie, czego dowodem stały się kostki Tract z linii Libet Decco oferowane w trzech barwach (pastello, kasztanowym i popielatym). Autorski projekt Magdy Pasternak, absolwentki Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych stał się wyjątkową propozycją dla osób ceniących aranżację w stylu vintage, gdzie forma i kształt nawiązują do inspiracji starym, kamiennym brukiem – mówi arch. Dominik Wilczyński.
- Podobnym uznaniem cieszyły się prostokątne kształty kostek brukowych Atrio z linii Libet Decco Antico. Stonowany melanż nawierzchni utrzymanych w kolorze torfowego brązu i piaskowobeżowym o charakterystycznej, postarzanej fakturze naturalnie wpisuje się w projekt architektury o historycznym charakterze – dodaje projektant.
Biały beton
W dziedzinie materiałów na nawierzchnie coraz większe uznanie zdobywał beton. Wielkoformatowe elementy kolekcji Libet Stampo były chętnie wykorzystywane przez architektów oraz projektantów, przede wszystkim ze względu za nieograniczone wręcz możliwości funkcjonalne i dekoracyjne. Gładka, jednolita struktura oraz surowa faktura powierzchni stała się idealnym uzupełnieniem każdej przestrzeni, idealnie wpisując się w estetyczne i funkcjonalne założenie nowoczesnej zabudowy. Przykładem takiej realizacji jest osiedle gdyńskie Nowe Orłowo, gdzie architekci z pracowni Arch-Deco znaleźli zastosowanie nie tylko dla białych, trawertynowych płyt, ale również kubików Libet Stampo. Również w centrum Świnoujścia, na Placu Wolności, znajdziemy przykład udanej aranżacji przestrzeni z wykorzystaniem ponad dwustu, o idealnie gładkiej powierzchni i fazowanych krawędziach, płyt z ręcznie odlewanego białego betonu architektonicznego. Dzięki zaskakującej decyzji o zastosowaniu białej barwy nawierzchni, reprezentacyjne miejsce nabrało zupełnie innej jakości.
Na najwyższym poziomie
Ciekawe wzory, kolory i zestawienia, a także ponadprzeciętna jakość dostępnych na rynku kostek brukowych sprawiły, że nie jedna posesja odmieniła w tym roku swe oblicze. Inwestorzy chętnie wybierali kostki z segmentu Premium na podjazd, deptak czy taras nie tylko ze względu na wizualne aspekty, ale przede wszystkim, ze względu na jakość. Nowoczesna technologia, inteligentne sposoby impregnacji idące w parze z ciekawymi pomysłami projektantów Libetu pozwalały tworzyć produkty wyjątkowo wyrafinowane oraz wytrzymałe, wyznaczające trendy.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/kostki-brukowe-co-bylo-hitem-tego-sezonu-1